Close
Çünür Mahallesi 102.Cadde SDÜ Doğu Yerleşkesi, Göller Bölgesi Teknokenti, No:220, Isparta/TÜRKİYE
0 246 237 00 32,0 506 111 22 77 info@sabuncuandsabuncu.com
Katran nedir?

Organik maddelerden kuru damıtma yoluyla çıkarılan, kara renkte, sıvı yağ kıvamında, is kokulu, suda erimeyen, isli bir alevle yanan bir madde; katranın bitkilerden elde edilenine bitki katranına denir.

Katran; doğada yer alan kömür, ağaç ve çeşitli organik maddelerin özel işlemlere tabi tutulup damıtılmasıyla elde edilen, koyu renkte olan bir yağ türüdür. Katran damıtılırken ortamda havanın yer almaması gerekmektedir. Yüksek ısı verilen bu organik maddeler damıtılarak katren elde edilmekte ve çok sayıda yerde kullanılmaktadır

Ülkemizde Toros dağlarında yer alan bazı ağaç türlerinin kullanılmasıyla katran imalatı yapmaya devam eden çeşitli kuruluşlar da varlığını sürdürmeye devam etmektedir.

Andız, sedir, kızılçam ve karaçam gibi ağaçlar kullanılarak yapılan bu katran türü yarı sıvı durumdadır. Akışkanlık derecesi diğer katran türlerine göre daha fazla olan ağaç katranı, ağır bir kokuya sahiptir. Koyu siyah renkte olabileceği gibi kahverenginde de olabilir. 230-410 santigrat derece kaynama noktasına sahiptir. Özgül ağırlığı 1.03-1.07; kaynama noktası 240-400°C; buharının yanma sıcaklığı 54.4°C’dir.